Dokładna analiza celu, jaki ma spełniać wybudowana hala magazynowa, to punkt wyjścia do pracy nad projektem. W pierwszej kolejności koncentrujemy się na czynnikach, takich jak: sposób magazynowania towaru, w zależności od jego typu, logistyka transportu, dobór wysokości i rozpiętości hali, ergonomia przestrzeni, optymalizacja wykorzystania przestrzeni, płynność i wydajność pracy w projektowanej hali. Równolegle dbamy o zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych zgodnie z regulacjami prawnymi.
Dbamy o to, aby projektowana i budowana hala magazynowa spełniała swoje funkcje w najwyższym stopniu optymalizacji we wszystkich czterech obszarach, tj.: czas, przestrzeń, praca człowieka i wyposażenie. Bezbłędna i dokładna organizacja w hali to wygoda i efektywność pracowników, ale przede wszystkim oszczędność procesów i optymalizacja zysku Inwestora. Dlatego np. projektując posadzki dostosowujemy obciążenie statyczne i dynamiczne hali, przestrzeń projektujemy pod konkretne systemy przeładunkowe, jakie będą w niej stosowane, a układ hali planujemy w zależności od rodzaju składowanego towaru i specyfiki jego dystrybucji. Doświadczenie naszych konstruktorów w projektowaniu hal magazynowych długoterminowo oszczędza zarówno czas, jak i pieniądze.
Poza tym, że projektujemy i budujemy hale magazynowe z dbałością o ekologię zgodnie z ideą GreenAmwin i wdrażamy standardy technologiczne QualityAmwin, myślimy także o możliwościach rozwoju danej inwestycji w przyszłości. Najczęściej hale magazynowe połączone są z częścią socjalno-biurową i nowoczesnym zapleczem dostawczo-spedycyjnym. Nawet jeśli na tym etapie projektu Inwestor tego nie planuje – my zakładamy, że rozwój biznesu może kiedyś wymagać zmian. Bierzemy pod uwagę, że hala może w przyszłości zostać powiększona i rozbudowana o kolejne segmenty, więc projektujemy tak, aby wydajność i ergonomia, po ewentualnych zmianach, były na równie wysokim poziomie.
Kompleksowa realizacji każdej hali to indywidualny projekt szyty na miarę potrzeb i możliwości Klienta. Upraszczając, można jednak wymienić etapy, które występują każdorazowo przy inwestycji tego typu. W procesie tym kolejno następują: 1. Wybór dogodnej lokalizacji i przeprowadzenie badań geotechnicznych. 2. Analiza specyfiki procesów logistycznych, jakie będą zachodzić w hali magazynowej i stworzenie optymalnej koncepcji architektonicznej. 3. Zgromadzenie dokumentacji, spełnienie wymogów formalnych, stworzenie pełnobranżowego projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę. 4. Realizacja budowy zgodnie z ustalonym harmonogramem: wykonanie elementów konstrukcyjnych, montaż, prace instalacyjne i wykończeniowe. 5. Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie i nadzór nad obiektem, zgodnie z instrukcjami i kartą gwarancyjną.
To model współpracy, w którym ta sama firma jest jednocześnie projektantem oraz generalnym wykonawcą hali magazynowej, tworzy koncepcję architektoniczną, projekt budowlany, buduje pod klucz i realizuje inwestycję aż do momentu uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale niesie konkretne korzyści m.in. oszczędza czas Inwestora – ponieważ nie musi on pośredniczyć między biurem projektowym a pracownikami na placu budowy. Projektuj-buduj to także oszczędność pieniędzy – jeden partner biznesowy to jedna prowizja. Ten model współpracy eliminuje częsty problem braku porozumienia między wizją architekta (często stawiającego na design) a praktyką realizacyjną generalnego wykonawcy.
Bazując na wieloletnim doświadczeniu jesteśmy w stanie już na etapie tworzenia dokumentacji przedprojektowej z koncepcją architektoniczną, stworzyć wycenę budowy hali w modelu projektuj-buduj, której utrzymanie gwarantujemy do samego końca realizacji. Aby taką wycenę stworzyć musimy posiadać podstawowe informacje: wielkość działki inwestycyjnej, jej lokalizację, rodzaj i przeznaczenie obiektu oraz przybliżone parametry: planowana powierzchnia użytkowa obiektu, długość, szerokość oraz wysokość budynku. Im więcej informacji posiadamy, tym oferta jest lepiej dopasowana do potrzeb i możliwości Inwestora.
Tak, na wysokość składki ubezpieczenia wpływa m.in. rodzaj obudowy hali, dotyczy to przede wszystkim ubezpieczenia od pożaru. Przepisy prawa budowlanego narzucają odpowiednie warunki, jakie powinna spełniać obudowa odnośnie natężenia ogniowego, rozprzestrzeniania się ognia, odporności ogniowej itp. Firmy ubezpieczeniowe szacują i identyfikują ryzyka jak np. te, które wynikają z magazynowania materiałów palnych czy zastosowania okładzin, w których izolacja termiczna jest inna niż niepalna itp. Warto więc już na etapie planowania budowy hali magazynowej wybrać generalnego wykonawcę, który posiada odpowiednią wiedzę i doradza zastosowanie rozwiązań, które będą zabezpieczały obiekt i jego użytkowników, ale także kieszeń ubezpieczonego.
Czas realizacji budowy hali magazynowej zależy przede wszystkim od wielkości realizowanego obiektu. Cały proces może trwać kilka miesięcy (ok. 4-6) a może być rozłożony na wiele etapów, których realizacja zajmie nawet rok lub dłużej. Wielkość planowanego magazynu to nie jedyny czynnik decydujący o terminie realizacji, znaczenie ma także: m.in. model współpracy jaki wybraliśmy, np. formuła projektuj-buduj najczęściej skraca czas realizacji, z racji tego, że poszczególne etapy inwestycji przekazywane są z działu do działu w obrębie jednej firmy, realizacja więc przebiega sprawnie i płynnie. Nie bez znaczenia jest także działka inwestycyjna i stan gruntu, na jakim planujemy budowę. Zdarza się, że formalności i oczekiwanie na pozwolenie na budowę zajmują sporo czasu – warto więc zamiast kompletować dokumentację i składać wnioski do urzędów na własną rękę, skorzystać z usług generalnego wykonawcy, który w ramach współpracy zajmie się także formalnościami.